অটল অমৃত অভিয়ানত অন্তভূক্ত সকলো এ,পি,এল হিতাধিকাৰীয়ে কাৰ্ডসমূহ নৱীকৰণৰ বাবে ওচৰৰ জিলা তথ্য কেন্দ্ৰ সমূহত পূৰ্বতে পৰিশোধ কৰা মূল্য পৰিশোধ কৰি যোগাযোগ কৰক ৷

আঁচনিৰ বিষয়ে

আয়ুস্মান ভাৰত(প্ৰধান মন্ত্ৰী জন আৰোগ্য পৰিকল্পনা)

ভাৰত চৰকাৰ জ্ঞাত যে, প্ৰাথমিক স্বাস্থ্য সেৱাই বৰ্তমানে বিশালৰূপত বংশবৃদ্ধি, প্ৰসৱ, নৱজাতক, শিশু আৰু কিশোৰ স্বাস্থ্য(আৰএমএনচিএইচ+এ) আৰু সংক্ৰামক ৰোগসমূহৰ ওপৰত সম্প্ৰতি মনোযোগ দিয়ে|

“সুস্থ ভাৰত, সমৃদ্ধি ভাৰত(হেল্ডী ইণ্ডিয়া, প্ৰছপ্ৰ’ৰাচ ইণ্ডিয়া)” ভাৰত চৰকাৰৰ উন্নয়নৰ দৃষ্টিত স্বাস্থ্য এক গুৰু্ত্বপূৰ্ণ ভিত্তিস্বৰূপ হয় | সকলো বিশ্বজনীন স্বাস্থ্যক সামৰি লোৱাৰ উদ্দেশ্যে স্বাস্থ্যজনিত দৃষ্টি পৰিপূৰ্ণ কৰাৰ বাবে, ২০১৭ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য নীতিত চৰকাৰে “আয়ুস্মান ভাৰত”(স্বাস্থ্যৱান ভাৰত) সন্নিবিষ্ট কৰিছিল, এইয়া মাননীয় প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ দ্বাৰা গ্ৰহণ কৰা এক অগ্ৰণী পদক্ষেপ |

আয়ুস্মান ভাৰত (এবি) হৈছে স্বাস্থ্য সেৱা সৰবৰাহৰ ক্ষেত্ৰ আৰু খণ্ডিত অভিগম্যৰ পৰা ব্যাপক চাহিদা ভিত্তিক স্বাস্থ্য সেৱালৈ হস্তান্তৰ কৰাৰ এক প্ৰচেষ্টা | আয়ুস্মান ভাৰতৰ লক্ষ্য হৈছে প্রাথমিক, মাধ্যমিক আৰু তৃতীয় স্তৰত, সমগ্ৰ ৰূপত স্বাস্থ্যৰ (প্ৰতিৰোধ, প্ৰচাৰ আৰু চলনশীল সেৱা) পাৰ ভাঙি হস্তক্ষেপ কৰা | আয়ুস্মান ভাৰতে দুটা আন্তঃ-সম্পর্কিত উপাদানেৰে গঠিত সেৱা-প্ৰক্ৰিয়াৰ অভিগম্যৰ ধাৰাবাহিকতা গ্ৰহণ কৰে |

প্রধানমন্ত্রীৰ জন স্বাস্থ্য পৰিকল্পনা (পিএম-জেএৱাই) যি দৰিদ্র তথা দুর্বল পৰিয়ালৰ স্বাস্থ্য সুৰক্ষাৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান কৰে।

আয়ুস্মান ভাৰতৰ বৈশিষ্ট্য (প্রধানমন্ত্রীৰ জন স্বাস্থ্য পৰিকল্পনা) (অবিৰত।)

আয়ুস্মান ভাৰতৰ প্রধান বৈশিষ্ট্য (প্রধানমন্ত্রীৰ জন স্বাস্থ্য পৰিকল্পনা)
  • নগদ আৰু কাগজবিহীন ভিত্তিত মাধ্যমিক ও তৃতীয় স্তৰত চিকিৎসাৰ বাবে প্রতিটো পৰিয়ালক প্রতি বছৰত ৫,০০,০০০ / - টকাৰ বার্ষিক সুবিধাৰ আচ্ছাদন
  • পৰিয়ালৰ আকাৰৰ কোনো সীমাবদ্ধতা নাই
  • এছক্রো একাউন্টৰ জৰিয়তে গ্রান্ট-ইন-এড মুকলি
  • বীমা আৰু / বা ট্ৰাষ্ট আৰু / বা মিশ্র মোডৰ জৰিয়তে ৰূপায়ণ
  • কেন্দ্ৰীয় তথা ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য বীমা পৰিকল্পনা সৈতে সংহত
  • ৰাজ্যিক আঁচনি সৈতে সন্ধি

পিএম-জেএৱাই আঁচনিৰ প্ৰমূখতাসমূহ

পিএম-জেএৱাই আঁচনিৰ প্ৰমূখতাসমূহ
  • ২০১৮ ৰ ২৩ চেপ্টেম্বৰত মুকলি
  • প্রতি বছৰত প্রতিটো পৰিয়ালৰ বাবে ৫ লাখ টকাৰ আচ্ছাদন
  • সৰ্বমুঠ ২৭ লাখ যোগ্য এছইচিচি পৰিয়াল
  • আলোকণ ভিত্তিক সুবিধাসমূহ
  • বহনযোগ্য: গোটেই দেশ জুৰি সুবিধা প্ৰাপ্ত
  • পৰিয়ালৰ আকাৰৰ কোনো সীমাবদ্ধতা নাই
  • সকলো পূৰ্ব বিদ্যমান ৰোগ আচ্ছাদিত

আমাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক