All APL beneficiary who are enrolled under ATAL AMRIT ABHIYAAN, Please contact your nearest District Kiosk for the renewal of your respective cards by paying the same amount as before

আঁচনিৰ বিষয়ে

আয়ুষমান ভাৰত(প্ৰধান মন্ত্ৰী জন আৰোগ্য পৰিকল্পনা)

ভাৰত চৰকাৰে জ্ঞাত হয় যে, প্ৰাথমিক স্বাস্থ্য সেৱাই বৰ্তমানে বিশালৰূপত বংশবৃদ্ধি, প্ৰসৱ, নৱজাতক, শিশু আৰু কিশোৰ স্বাস্থ্য(আৰএমএনচিএইচ+এ) আৰু সংক্ৰামক ৰোগসমূহৰ ওপৰত সম্প্ৰতি মনোযোগ দিয়ে|

“সুস্থ ভাৰত, সমৃদ্ধি ভাৰত(হেল্ডী ইণ্ডিয়া, প্ৰছপ্ৰ’ৰাচ ইণ্ডিয়া)” ভাৰত চৰকাৰৰ উন্নয়নৰ দৃষ্টিত স্বাস্থ্য এক গুৰু্ত্বপূৰ্ণ ভিত্তিস্বৰূপ হয় | সকলো আৰু বিশ্বজনীন স্বাস্থ্যক সামৰি লোৱাৰ উদ্দেশ্যে স্বাস্থ্যজনিত দৃষ্টি পৰিপূৰ্ণ কৰাৰ বাবে, 2০১৭ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য নীতিত চৰকাৰে “আয়ুষমান ভাৰত”(স্বাস্থ্যৱান ভাৰত) সন্নিবেশ কৰিছিল, এইয়া মাননীয় প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ দ্বাৰা গ্ৰহণ কৰা এক অগ্ৰণী পদক্ষেপ |

আয়ুষমান ভাৰত (এবি) হৈছে স্বাস্থ্য সেৱা সৰবৰাহৰ ক্ষেত্ৰ আৰু খণ্ডিত অভিগম্যৰ পৰা ব্যাপক চাহিদা ভিত্তিক স্বাস্থ্য সেৱালৈ হস্তান্তৰ কৰাৰ এক প্ৰচেষ্টা | আয়ুষমান ভাৰতৰ লক্ষ্য হৈছে প্রাথমিক, মাধ্যমিক আৰু ত্রৈমাহিক স্তৰত, সমগ্ৰ ৰূপত স্বাস্থ্যৰ (প্ৰতিৰোধ, প্ৰচাৰ আৰু চলনশীল সেৱা) পাৰ ভাঙি হস্তক্ষেপ কৰা | আয়ুষমান ভাৰতে দুটা আন্তঃ-সম্পর্কিত উপাদান গঠিত, সেৱা-প্ৰক্ৰিয়াৰ অভিগম্যৰ ধাৰাবাহিকতা গ্ৰহণ কৰে |

প্রধানমন্ত্রীৰ জন স্বাস্থ্য পৰিকল্পনা (পিএম-জেএৱাই) যি দৰিদ্র তথা দুর্বল পৰিয়ালৰ স্বাস্থ্য সুৰক্ষা আচ্ছাদিত প্ৰদান কৰে।

আয়ুষমান ভাৰতৰ বৈশিষ্ট্য (প্রধানমন্ত্রীৰ জন স্বাস্থ্য পৰিকল্পনা) (অবিৰত।)

আয়ুষমান ভাৰতৰ প্রধান বৈশিষ্ট্য (প্রধানমন্ত্রীৰ জন স্বাস্থ্য পৰিকল্পনা)
  • নগদ আৰু পেপাৰহীন ভিত্তিত মাধ্যমিক ও ত্রৈমাহিক চিকিৎসাৰ বাবে প্রতিটো পৰিয়ালৰ প্রতি বছৰত 5,00,000 / - টকাৰ বার্ষিক বেনিফিট আচ্ছাদন
  • পৰিয়ালৰ আকাৰৰ কোনো সীমাবদ্ধতা নাই
  • এছক্রো একাউন্টৰ জৰিয়তে গ্রান্ট-ইন-এড মুকলি
  • বীমা আৰু / অথবা ট্ৰাষ্ট আৰু / অথবা মিশ্র মোডৰ জৰিয়তে ৰূপায়ণ
  • কেন্দ্ৰীয় তথা ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য বীমা পৰিকল্পনা সৈতে সংহত
  • ৰাজ্যিক আঁচনি সৈতে সন্ধি

পিএম-জেএৱাই আঁচনিৰ প্ৰমূখতাসমূহ

পিএম-জেএৱাই আঁচনিৰ প্ৰমূখতাসমূহ
  • 2018-ৰ 23 চেপ্টেম্বৰত মুকলি
  • প্রতি বছৰত প্রতিটো পৰিয়ালৰ বাবে 5 লাখ টকাৰ আচ্ছাদন
  • সৰ্বমুঠ 27 লাখ যোগ্য এছইচিচি পৰিয়াল
  • আলোকণ ভিত্তিক সুবিধাসমূহ
  • পোর্টেবিলিটি বা বহনযোগ্য: গোটেই দেশ জুৰি সুবিধা প্ৰাপ্ত
  • পৰিয়ালৰ আকাৰ কোনো সীমাবদ্ধতা নাই
  • পৰিয়ালৰ আকাৰ কোনো সীমাবদ্ধতা নাই

আমাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক